sadba-svetelný-koren-jednorocka-mala
Kód produktu: jedn001

Jednoročný Svetelný koreň k sadbe menší

1 ks / Veľkosť od 10 do 20 cm


Tento jednoročný koreň je vypestovaný z pacibuľky a zvyčajne sa cez zimu uskladní v pivnici a v d'alšej sezóne z neho vyrastie dvojročný koreň, ktorý je vhodný na zber a môže byť 1 až 1,5 metra dlhý.

Pestovanie Svetelného koreňa z jednoročných koreňov.

Svetelný koreň má dost' špeciálne nároky na pestovanie a najmä jeho zber je náročnejší na ručnú prácu. V dobrých podmienkach dorastá niekedy až do dvoch metrov a korene by ste mali vyberat' ručne, pretože sú extrémne krehké. Preto sa svetelný koreň pestuje najčastejšie v debnách s pieskom postavených na zem (hĺbka približne 100 - 125 cm, šírka 40 - 50 cm, dĺžka l'ubovol'ná) alebo v jamách, priekopách s dreveným orámovaním šírka 30-50 cm, hĺbka 80-100 cm. Nadzemná čast' rastliny svetelného koreňa je liana dorastajúca do výšky niekol'kých metrov, teda vyžaduje pre svoj rast oporu, ktorá musí byť stabilná (odolná proti vetru, váhovo postačujúca). Pre ul'ahčenie práce sa odporúča konštruovať opory nezávisle na debnách, aby nebolo nutné ich v čase zberu demontovať.

Sadbu vysádzame na jar, zvyčajne v apríli, tak aby sa nadzemné časti rastliny objavili nad povrchom, až ked' nebude hrozit' nebezpečenstvo ranných mrazíkov. Vyvýšený záhon alebo jamu naplníme z 80% kremičitým riečnym pieskom (zrnitosť 0/2) asi tak 20 centimetrov pod okraj, potom dáme malú vrstvu slamy asi 20 cm a na ňu vrstvu kompostu (slama sa po zasypaní kompostom zl'ahne asi na 10 cm).
Skladba zeminy je vždy piesok - slama - kompost. Na túto úroveň položíme vodorovne mladé jednoročné hl'uzy a dosypeme zostávajúcim množstvom zeminy. Korene zasypeme vrstvou kompostu a nakoniec môžme povrch prikryt' slameným mulčom.

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.